Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MSBS-5,56 "Grot"


Recommended Posts

Aż spytam przy okazji Jarka, czy masz rację. Być może nawet będzie to jutro.

Fakt jest taki, że nikt tej nazwy nie stosuje i stosować raczej nie będzie, a przyczyny są czysto marketingowe - dotąd pisano i mówiono MSBS, więc pojawienie się nic niemówiącej nazwy to strzał w kolano.

Kwestia nazewnictwa wojskowego to jeszcze inna sprawa, ale zanim do niej dojdzie, to trochę czasu upłynie.

 

Co do samego konkursu, to nie spodziewam się innej odpowiedzi bo to są po prostu fakty (nawet jest jeszcze aktywna strona www:

http://www.fabrykabroni.pl/new_copy/?d=105&tid=74 - co prawda ten link z zasadami już nie działa - pewnie ktoś go usunął - w końcu minęły prawie trzy lata)

Natomiast co nazwy "Radon" to podzielam twoje zdanie, że raczej się chyba nie przyjmie, z powodów, które wymieniłeś, oraz dlatego, że moim skromnym zdaniem jest po prostu niefortunna.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zauważ, że nazwy jakie wymieniłeś to takie, które obowiązują w wojsku bo Bor czy Tor miały marketingową nazwą innę o ile mnie pamięć nie myli.

 

Nazwa Radon to nic innego jak swoiste narzucenie wyboru decydentom jak i opinii publicznej jeżeli coś by się nie powiodło.

Nie wiem też dlaczego usilnie próbuje się znaleźć jakąś chwytliwą nazwę marktingową bo MSBS brzmi całkiem "fajnie", a to, że nie jest rozumiane przez obcokrajowców to już nie nasz problem.

Link to post
Share on other sites

MSBS jako nazwa projektu jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ jest to system, którego sercem mają być wspólne komory. Ergo: msbs to "system" w rozumieniu "rodziny" karabinów i karabinków ( być może w przyszłości również PM opartego na "trzonie" systemu msbs ). Ot i cała filozofia.

Link to post
Share on other sites

Cóż Radon jest nie byle bez powodu wybrany. Gdyż będzie to kultywowanie tradycji nazewnictwa broni strzeleckiej. Przypomnę poprzednie nazwy: Lantan, Pallad, Tantal, Zynk, Beryl, Bor, Tytan (tak wiem że to nie o broń strzelecką chodzi)... http://en.wikipedia.org/wiki/Radon zatem kolejny karabinek będzie nazwany nazwą pierwsiastka przez Wojsko. Zatem mimo nieprzychylnych komentarzy jak się czujecie z potencjalną wojskową nazwą "5,56 kbs. wz 2014 Radon" teraz pytanie jak zostanie nazwany granatnik może Tal albo Rod.

Link to post
Share on other sites

Z tego co pamietam to wynik konkursu na nazwe dla msbs zostal rostrzygniety dawno temu. I oficjana nazwa to nie zadne dziwactwo z tablicy mendelejewa czy inny gollum ,stive job lub czak norris, harry poter etc etd , ale msbs.Po prost komisja stwierdzila ze z posrod setek dziwacznie kretynskich nazw, najlepsza jest pierwotna- msbs...

Link to post
Share on other sites

Odnośnie stylizacji zewnętrznej MSBS:

Mogliby nasi chłopcy wymyśleć coś oryginalnego! :icon_neutral2:

Wymyślili - karykaturę kolby karabinka do Beryla. Choć ma też pewnie i jakieś zalety (można nią np. przestraszyć wroga gdy skończy się amunicja?).

 

Zdecydowanie lepiej, że design "Jana Pawła II" (zaiste, boska nazwa :D ) rozwinął się w oparciu o "Masadę", bo kontynuuje się całkiem zgrabnie i twórczo. Trafiona inspiracja, uczciwy, solidny "wkład własny".

Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak. Chodzi wyłacznie o "berylastą" kolbę "model IKEA ", która rzeczywiście ku mojemu przerażeniu kiedyś uczepiła się też wczesnej wersji MSBS zanim pojawił się obecny design.

 

Jeśli cokolwiek z wyglądu obecnego MSBS skojarzyłeś z mojej winy z "Berylem" - najmocniej przepraszam. Powinienem się precyzyjniej wysławiać by nie powodować tak bolesnych nieporozumień. Mea culpa, mea maxima culpa...

Edited by Ghandi2
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Staroberylowska kolba była zainstalowana tylko dlatego, ze jakas musiała się tam pojawić. A wtedy mieliśmy tylko taką ( lub druciaki od esów ).
Nie w tym rzecz :). Ktoś w tej rozmowie domagał się bardziej oryginalnej, swojskiej myśli wzornictwa przemyslowego. Przy pomocy przykładu kolby berylastej, przypomnialem jedynie jak to mogło wyglądać. W tym kontekście obecny wygląd MSBS, oparty Wiadomo-Na-Czym to na prawdę wielki sukces.
Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

Przecież w 2014 chcą go przedstawić wojsku jako konstrukcję sprawdzoną i gotową do użycia...

 

Jedno na co liczę to to, że MSBS pojawi się również w ofercie sprzedaży na rynek cywilny.

Tak przynajmniej w FB Radom powiedzieli, ale jakoś specjalnie tego segmentu nie traktują ze szczególną uwagą.

 

W jednostkach WP za szybko w ogólnym użyciu też się MSBS nie pojawi - powędruje do pierwszorzutowych jednostek (nie mylić z DWS) i do magazynów.

Podobnie było/jest z kbs wz. 96 Beryl, którego FB Radom produkuje i dalej przekazuje do MON i to w wersji C.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
Jedno na co liczę to to, że MSBS pojawi się również w ofercie sprzedaży na rynek cywilny.

Tak przynajmniej w FB Radom powiedzieli, ale jakoś specjalnie tego segmentu nie traktują ze szczególną uwagą.

Bo nie mamy znaczącego finansowo rynku cywilnego... (podziękujmy tu pacyfikacyjno-okupacyjnej ;) polityce państwa które lubi tylko bezbronnych obywateli). Więc to moze być jedynie zgrabne budowanie wizerunku produktu. Chyba, że coś się zamierza zmienić we wspomnianej wcześniej kwestii.

Link to post
Share on other sites

Kurczę. Hell. Ja swojego "esa" bardzo chwaliłem. Ino miał kurczę dwie poważne wady: Potężne magazynki i nieszczęsne ustrojstwa do celowania w postaci muszki ze szczerbiną. Ale poza tym, egzemplarz NS02415 był rewelacyjny.

Chlip.

Tęskni mi się za nim. :( Powód edycji: literówka.

Edited by danesz
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...