Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MSBS-5,56 "Grot"


Recommended Posts

  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kiedy dokładnie MSBS przestał być MSBSem, a zaczął być karabinkiem (i granatnikiem) Łucznika? Tzn. W którym momencie skończył się ten program - na tych starych demonstratorach, pokazanych jakiś czas temu modelach 3d, czy na tych strzelających prototypach?

 

Tak z ciekawawości pytam.

Link to post
Share on other sites

Ja niestety widzę że zostały pogrzebane nadzieje na kbkg w konfiguracji bezkolbowej. W ogóle czy tę część czasem nie zarzucono?

A artykuł podany 3 posty wyżej kolega czytał?

 

 

Obejmuje on wykonanie 3 wariantów karabinków w układzie klasycznym – subkarabinka, karabinka wyborowego i karabinka maszynowego oraz 5 w układzie bezkolbowym – karabinka podstawowego, karabinka-granatnika, subkarabinka, karabinka wyborowego i karabinka maszynowego

 

Jak widać, nie porzucono układu bezkolbowego i karabinek -granatnik też jest w nim przewidziany.

Link to post
Share on other sites
Nie wiem, czy mi się tylko tak wydaje, czy faktycznie zmienił się kształt komory spustowej w okolicach gniazda magazynka? Wydaje się dłuższe, niż na makietach, jakby przygotowane technologicznie pod inne kalibry. Myślę w dobrym kierunku, czy po prostu moje zwidy?

 

Mi sie wydaje,ze lufa jest jakas inna ....

Link to post
Share on other sites

Polsat właśnie puścił reportaż o MSBS.

Dowiedziałem się, że to: karabin, "pierwszy na świecie modułowy z możliwością wymiany luf o różnych długościach, czy czegoś tam jeszcze" i że będzie używany w WP.

 

Więcej kwiatków niestety mi umknęło :teeth:

 

 

Poprzedzający to dzieło paszkwil na migi-29 też "niczego sobie".

Link to post
Share on other sites

Myślę, że prędzej kupią patent od jakiejś zagranicznej firmy i rozpoczną produkcję albo będą sprowadzać. Jak to zresztą często bywa.

 

A co do MSBS, z racji że na budowie broni nie specjalnie się znam to powiem, że ma paskudną lufę. Wygląda na przedwojenną ;-)

Link to post
Share on other sites

Rozmawiałem dziś z człowiekiem który stał na stanowisku przy MSBS. Powiedział, że wojskowi postawili na wersje klasyczną. Po wyrażeniu mojego niezrozumienia argumentowanego wyższością wersji bullpup nad klasyczna człowiek ze stoiska rozejrzał się na lewo i prawo, przyznał mi racje i powiedział szeptem: "Często decyzje wojskowych są nie do zrozumienia".

 

Potem powiedział, że główne część (tu je wymienił, swoją droga nie pamiętam jakie to były...) będą te same. Więc dopracowanie wersji bezkolbowej to kwesta czasu.

 

A tak na marginesie. Karabin naprawdę przyjemny. Wygodny łatwy w obsłudze, ładny, dobrze leży w dłoniach. Granatnik też fajny :) tylko przycisk do jego otwierania jest w niewygodnym miejscu (przed spustem) I miał słabą sprężynę co powodowało że nie odskakiwał.

 

Granatnik jest zamontowany na stałe do łoża/chwytu przedniego a nie na szynie.

Link to post
Share on other sites

(...)Powiedział, że wojskowi postawili na wersje klasyczną. Po wyrażeniu mojego niezrozumienia argumentowanego wyższością wersji bullpup nad klasyczna człowiek ze stoiska rozejrzał się na lewo i prawo, przyznał mi racje i powiedział szeptem: "Często decyzje wojskowych są nie do zrozumienia"(...)

Były już dyskusje nt. "wyższości bullpup nad wersją klasyczną" i "zalety" bezkolbowców oraz "wady" klasycznych układów wcale nie są takie oczywiste (przynajmniej nie dla wszystkich).

 

http://technologie.g...dlugo.html?bo=1

 

filmik/wywiad z targów MSPO na temat MSBS

 

(normalnie jak tekst z "inteligenta w armii" :icon_razz: )

 

Najlepsza jest dyskusja pod filmikiem. Ileż my to mamy "fahofcóf" w Polsce od broni palnej. A i oczywiście wszyscy "doceniają" polskich inżynierów. I każdy oczywiście twierdzi że 100% "zerżnięte" tylko nie są zgodni z czego (preferowane modele: masada i scar, choć i tavor się pojawił). Normalnie jak się czyta to aż wstyd przyznać się że jest się Polakiem.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...